Trening FBW vs Split – poznaj zalety i dowiedz się, który trening jest lepszy dla początkujących!

Osoby chcące rozpocząć treningi na siłowni najczęściej rozpoczynają współpracę z profesjonalnym trenerem personalnym. Jednak nie zawsze każdy może pozwolić sobie na tego typu dodatkowy wydatek finansowy. Z tego powodu niejednokrotnie rozpoczynamy treningi zupełnie sami, szukając własnej drogi na osiągnięcie jak najlepszych efektów treningowy w jak najkrótszym czasie. Rozpoczynając treningi na siłowni najczęściej rozpoczynamy od wyboru najlepszego planu treningowego. Najczęściej nasz dylemat dotyczy tego, czy wybrać FBW czy też Split. Który z tych systemów treningowych okaże się lepszy na początku naszej przygody z siłownią?

Zalety FBW
Trening FBW sam w sobie jest wręcz stworzony dla osób początkujących. Częste jednostki treningowe, które oparte są na tych samych ćwiczeniach mogą znacznie przyczynić się do opanowania prawidłowej techniki. Jest to bardzo ważne dla osób początkujących. Ponadto duża częstotliwość treningu zapewnia stały bodziec dla organizmu. Osoby początkujące nie potrzebują tak dużego czasu na regenerację jak osoby zaawansowane. Z tego powodu FBW jest optymalnym wyborem jeśli chodzi o najbardziej optymalny plan treningowy dla początkujących.

Sport w literaturze i sztuce

Zalety Split
Trening Split jest bardzo popularny na siłowniach. Najczęściej wykonują go zaawansowani kulturyści bądź też osoby, które stosują środki dopingowe. Tradycyjny Split posiada założenia, w którym jedna partia trenowana jest raz w tygodniu. Dla osób początkujących wydaje się to zdecydowanie zbyt niska częstotliwość, ponieważ średnio po 72 godzinach każda partia będzie już wypoczęta i można przetrenować ją kolejny raz. Stosując trening dzielony jakim jest Split ciężko będzie tak często angażować mięsień do wzrostu. Z tego powodu jest to schemat treningowy, który znacznie bardziej poleca się osobom średnio zaawansowanym oraz osobom, które stosują doping.

FBW vs Split – który trening jest lepszy dla osób początkujących?
Poznaliśmy już główne zalety treningu FBW, jak i treningu Split. Sporo osób mimo to ma wątpliwości i wciąż bardziej skłania się ku popularnemu schematowi treningowemu, jakim jest split. Jednak osoby początkujące zdecydowanie lepsze efekty osiągną, jeżeli wybiorą trening FBW. Warto zaznaczyć, że split również jest dobrym treningiem dla nowych osób, o ile zastosujemy kilka ważnych porad. Przede wszystkim należy porzucić pomysł wykonywania najbardziej oklepanego split’u jakim jest podział klata-tric, plecy-bic i nogi-bary. Taki trening nie będzie optymalnie efektywny i zdecydowanie nie powinniśmy wykonywać go na początku.

Jeżeli już chcemy trenować split’em to warto zastanowić się nad podziałem Push-Pull lub Push-Pull-Legs. Taki podział pozwoli nam stymulować każdą partię 2 razy w tygodniu i nasze mięśnie na pewno lepiej zareagują na taki trening niż na wspomniany wyżej zwykły split. Warto też pamiętać, że jeżeli trenujemy rekreacyjnie to powinniśmy mieć z treningu po prostu radość. Jeśli ktoś naprawdę jest wielkim fanem split’u to niech go wykonuje, a najlepiej dostosuje indywidualnie do siebie, dzięki czemu nie zniechęcimy się zbyt szybko do treningu na siłowni, a w późniejszym czasie być może zdecydujemy się na trening FBW.