Popełnianie błędów podczas rozciągania mięśnia czworogłowego jest częstsze niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości rozciąganie jest bardziej złożone niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, niezależnie od grupy mięśniowej, która ma być stymulowana. Jednak w tym konkretnym przypadku porozmawiamy o mięśniach czworogłowych uda, jednym z największych i najważniejszych mięśni w organizmie.
1. Zbyt mało czasu na rozciąganie
Niektórzy sportowcy lub osoby uprawiające fitness koncentrują się na szybkim rozciąganiu, aby zoptymalizować czas. Jednak rozciąganie mięśnia czworogłowego w ten sposób jest jednym z najczęstszych błędów dotyczących tego typu mięśni.
Właściwsze jest zastosowanie czasu potrzebnego do odpowiedniego rozciągnięcia włókien mięśnia czworogłowego. Ponadto zaleca się rozciąganie kontrolowanymi ruchami, aby uniknąć kontuzji.
2. Wstrzymanie oddechu
Wstrzymywanie oddechu jest jednym z najczęstszych i najbardziej rozpoznawalnych błędów w rutynowych treningach. Zdarza się to we wszystkich rodzajach ćwiczeń, nawet podczas rozciągania mięśni czworogłowych. Nieprawidłowe oddychanie podczas rozciągania powoduje różne epizody napięcia mięśni, uniemożliwiając prawidłowe rozciągnięcie włókien. W ten sposób może dojść do powstania przykurczu tym obszarze. Dlatego zaleca się kontrolowanie oddechu przed, w trakcie i po zakończeniu rozciągania. W ten sposób krew będzie miała wyższy poziom tlenu, a mięśnie zmniejszą napięcie.
3. Nadmierne rozciąganie
Krótki czas to jeden z najczęstszych błędów. Negatywnym aspektem rozciągania mięśnia czworogłowego uda jest również zbyt długi czas. Najczęstszą przyczyną zbyt długiego rozciągania jest pojawienie się bólu. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest znalezienie kompromisu co do czasu trwania rozciągania. Jeśli chodzi o mięsień czworogłowy, zalecamy rozciąganie przez około 15-20 sekund.
Możesz też zajrzeć na https://gliwiceinfo.pl i być na bieżąco z różnymi ewentami sportowymi.
4. Przesadzanie z intensywnością
Innym ważnym czynnikiem stymulującym mięśnie jest intensywność rozciągania. Uciekanie się do wysokiej intensywności większa prawdopodobieństwo urazu mięśni.
5. Rozciąganie „na zimno”
Wielu trenerów zaleca rozciąganie w fazie wstępnej lub rozgrzewce. Choć nie jest to całkowicie błędne, rozciąganie powinno być wykonywane po ogólnej rozgrzewce. Jeśli rozciągasz czworogłowe „na zimno”, prawdopodobnie naruszysz włókna mięśniowe. Główne skutki tego typu praktyki są widoczne w naderwaniach i przykurczach.