Rodzaje dopingu w sporcie – podział i charakterystyka

Osiąganie coraz lepszych wyników jest celem każdego profesjonalnego sportowca. Bez względu na dyscyplinę oczekuje się bicia rekordów, ustanawiania nieosiągalnych dla większości czasów, odległości czy wysokości. To powoduje, że niektórzy gotowi są oszukiwać. Jakie formy środków dopingujących stosuje się w sporcie?

Dlaczego stosuje się doping w sporcie

Mordercze treningi mające doprowadzić zawodnika do szczytu formy podczas kluczowych zawodów nie będą miały znaczenia w przypadku porażki. Dla wielu nie do przyjęcia jest bycie innym numerem niż pierwszym. Dlatego stosują oni środki dopingujące, mające wpływ na zachowanie się organizmu, dzięki czemu poprawiają jego wydolność, siłę lub stymulują do znoszenia większych obciążeń bez odczuwania bólu. Wszystko to przyczynia się do osiągania lepszych wyników.

Jakie są rodzaje dopingu sportowego

Najczęstszą formą oszustwa jest doping wydolnościowy. Wpływa on poprawę warunków fizycznych zawodnika. Można wyróżnić doping wytrzymałościowy, siłowy i stymulujący. Pierwszy z nich ma zastosowanie we wszystkich sportach, w których liczy się kondycja, szybkość i umiejętność ponoszenia długotrwałego obciążenia. Zaliczają się do nich: kolarstwo, biegi lekkoatletyczne, biegi narciarskie, pływanie czy wioślarstwo.

Do sportów, w których używanie się środków poprawiających siłę zaliczają się: kulturystyka, podnoszenie ciężarów w tym trójbój siłowy, rzut młotem czy pchnięcie kulą. Stosuje się w ich przypadku środki zwiększające masę mięśniową i ogólną siłę. Nie ma konieczności poprawiania wydolności ze względu na ponoszenie chwilowego wysiłku. Jest on jednak w niektórych przypadkach wręcz ekstremalny.

Postaci środków dopingujących

Podział dopingu w sporcie można przeprowadzić również na podstawie sposobu jego przyjmowania. Tu wyróżnia się trzy podstawowe grupy: farmakologiczny, fizjologiczny i genetyczny. Pierwszy z nich polega na dostarczaniu do organizmu sportowca związków mających wpływ na jego siłę i wydolność. Zaliczają się do nich sterydy anaboliczne, hormony powodujące wzrost czerwonych krwinek i stymulanty chwilowo pobudzające zawodnika.

Do drugiej grupy zaliczają się zabiegi i techniki medyczne zwiększające możliwości wydolnościowe organizmu. Najpopularniejszą opcją jest transfuzja krwi. Dokonuje się jej w celu zwiększenia liczby czerwonych krwinek do wartości jak najwyższej. Odpowiadają one za transport tlenu do mięśni. Proces ten jest kluczowy w zachowaniu właściwej i długotrwałej wytrzymałości. Do tej formy dopingu w sporcie zaliczają się również: usuwanie tkanki tłuszczowej, przeszczepy mięśni, ścięgien czy szpiku kostnego.

Doping genetyczny to najnowsza forma stymulacji, która jest najtrudniejsza do wykrycia. Polega na zmianie materiału genetycznego osoby w celu zwiększenia przez organizm produkcji tkanek mięśniowych czy szpiku kostnego. Przyjmowane są też przez sportowców bakterie mające na celu zwiększenie produkcji hormonów. Istnieją również zabiegi już medyczne polegające na wszczepieniu już zmodyfikowanych tkanek. Warto pamiętać, że każda forma dopingu w sporcie jest nielegalna.