Potrzebujesz łóżka rehabilitacyjnego? To nie problem! Możesz je wypożyczyć

Co to jest łózko rehabilitacyjne i kiedy jest potrzebne? Pojawienie się w domu osoby obłożnie chorej, niepełnosprawnej lub wymagającej rekonwalescencji po wypadku powoduje, że pojawia się problem skąd wziąć odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Najważniejszym i najpotrzebniejszym przedmiotem staje się łóżko rehabilitacyjne. Ceny takich łóżek na rynku wahają się od 1600zł do nawet 10 000zł. Często najtańsze łózka nie posiadają wszystkich wymaganych funkcji i są gorszej jakości. Zakup takiego sprzętu jest więc dużym obciążeniem dla budżetu, jednocześnie kiedy potrzebujemy go na krótki czas nie ma sensu wydawać pieniędzy na nowy sprzęt. Lepiej rozważyć wynajęcie.

Łóżko rehabilitacyjne jest specjalistycznym sprzętem medycznym. Jego funkcją jest zapewnienie, obłożnie choremu wygody i bezpieczeństwa oraz umożliwienie i ułatwienie personelowi medycznemu i osobie opiekującej się chorym obsługi i pielęgnacji. Często zdarza się, że w łóżku prowadzona jest rehabilitacja, powinno więc ono być tak skonstruowane, żeby umożliwić rehabilitantowi pracę, a pacjentowi zapewnić optymalne warunki do zabiegu.

Nowoczesne łóżka są elektryczne, mają funkcję podnoszenia i obniżania, można także dowolnie podnosić i opuszczać oparcie, a także ustawić je do pozycji siedzącej. Mają regulowaną każdą część co ułatwia ułożenie chorego w najlepszej pozycji i pomaga zapobiegać różnym schorzeniom np. odleżynom. Są one konstruowane w zupełnie inny sposób niż zwykłe łóżka.

Łózko do rehabilitacji jest zatem potrzebne zawsze kiedy mamy do czynienia z chorym, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Jak więc widać, łóżko rehabilitacyjne jest profesjonalnym sprzętem, który w przypadku obłożnie chorych jest koniecznością.

Kupno czy wynajem?

Niewątpliwą i największą zaletą wynajęcia łóżka zamiast kupna jest są koszty. Wynajęcie łóżka jest przystępne dla każdego. Ceny wynajmu wahają się od 80 do 180 zł na miesiąc. Im krótszy okres, na który potrzebne jest łózko, tym bardziej opłaca się je wynająć, jednak także przy długotrwałym wynajmie, jeśli potrzebujemy łózka z wieloma funkcjami, może się okazać, że wynajęcie będzie bardziej korzystne.

Dodatkowym problemem przy zakupie, jest co zrobić ze sprzętem, kiedy przestaje już być potrzebny. Łóżko z wypożyczalni można spokojnie oddać nie martwiąc się gdzie je umieścić czy sprzedać.

Kolejną niekwestionowaną zaleta wynajmu jest możliwość dokonywania ewentualnych napraw i serwisowania łózka w ramach umowy. Wypożyczalnia dostarcza do klienta w pełni sprawny, odświeżony sprzęt, jeśli jednak dojdzie do awarii wypożyczalnia zamieni sprzęt na inny. W przypadku zakupu najczęściej o ewentualne naprawy trzeba martwić się samemu.

Dodatkowo wypożyczalnia może zapewnić materac, który także musi być specjalistyczny, aby zapobiegać odleżynom i być dopasowany do rodzaju łóżka.

Czym kierować się wybierając łóżko do rehabilitacji?

Wybierając łózko powinno się wziąć pod uwagę pewne aspekty takie jak:

  1. rodzaj choroby i rokowania- jeśli łóżko potrzebne jest na krótki czas najlepiej je wypożyczyć;
  2. wiek pacjenta i jego sprawność- jeśli pacjent jest dość sprawny i sam może się podnieść i siadać, można rozważyć wynajem łóżka bez dodatkowych funkcji;
  3. wygoda osób opiekujących się chorym- im cięższy stan pacjenta lub im dłużej będzie wymagał opieki tym bardziej sterowne łózko należy wynająć;
  4. waga i wzrost chorego;
  5. wielkość miejsca gdzie ma stać łózko. W tym wypadku warto pamiętać, że obok łóżka powinno być także miejsce na leki i inne przybory.

Nowe sprzęty rehabilitacyjne mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, warto więc zdecydować się na wynajem łóżka, kiedy zajdzie taka potrzeba, aby móc w pełni zagwarantować choremu najlepszą opiekę, nie martwiąc się o finanse.