Nogi rowerzysty są szczególnie narażone na wychłodzenie. Ich odpowiedniemu zabezpieczeniu zwykle nie są wystarczające nawet najlepszej jakości spodnie rowerowe, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy temperatury powietrza często spadają poniżej zera. Na szczęście rowerzyści mają do dyspozycji jeszcze jeden, cenny element stroju rowerowego, który pozwala im lepiej zatroszczyć się o nogi podczas jazdy na rowerze. Są to ocieplacze na kolana, które zdecydowanie warto mieć w swojej sportowej garderobie.
Czym są ocieplacze na kolana i jaką pełnią funkcję?
Ocieplacze na kolana, inaczej nazywane nakolannikami, to po prostu dwa kawałki zszytego ze sobą materiału, który posiada odpowiednio wyprofilowane miejsca na kolana. Jak sama ich nazwa wskazuje, naciąga się je na kolana, co pozwala na zabezpieczenie stawów przed chłodem i mroźnym wiatrem oraz zapewnia komfort termiczny na odpowiednio wysokim poziomie. Ocieplacze na kolana są szczególnie potrzebne w okresie zimowym, kiedy to kolana rowerzystów są szczególnie narażone na wychłodzenie, które może wiązać się z negatywnymi następstwami zdrowotnymi w przyszłości.
Ocieplacze na kolana z zasady zakłada się bezpośrednio na obcisłe spodnie rowerowe i mają one pełnić rolę drugiej, ciepłej warstwy izolującej nogi i kolana przed chłodem. Nakolanniki wykonane są z wysokiej jakości, syntetycznych materiałów o wysokiej elastyczności, co pozwala na ich idealne dopasowanie do nóg każdego użytkownika. Występują w kilku rozmiarach, dzięki czemu sięgnąć po nie mogą osoby o każdej sylwetce. Prawidłowe dopasowanie nakolanników pod względem rozmiaru gwarantuje komfortową jazdę oraz wysoką ochronę termiczną. Większość produktów przeznaczonych do noszenia w zimie jest dodatkowo wyposażonych w dodatkową warstwę ocieplenia, która zapewnia optymalną izolację cieplną oraz ochronę kolan przed ujemnymi temperaturami i mroźnym wiatrem.
Dlaczego warto zaopatrzyć się w ocieplacze na kolana?
Nakolanniki rowerowe nie są tak popularnym i powszechnie użytkowanym elementem stroju rowerowego, jak chociażby spodnie, kurtka czy bielizna termoaktywna. Ich roli i znaczenia nie należy jednak bagatelizować, gdyż ocieplacze na kolana pełnią bardzo istotną funkcję, którą warto sobie uświadomić. Podstawowym zadaniem tego elementu ubioru rowerzysty jest zabezpieczenie kolan przed wychłodzeniem, o które jest szczególnie łatwo podczas jazdy w okresie jesienno-zimowym. Regularne wystawianie stawów na niekorzystne warunki atmosferyczne wywiera bardzo negatywny wpływ na ich stan i zdrowie mogąc prowadzić do dolegliwości bólowych, problemów z prawidłowym poruszaniem się, a nawet rozwoju chorób zwyrodnieniowych.
Najlepszym sposobem, aby uniknąć wszystkich tych dolegliwości, jest inwestycja w dobrej jakości ocieplacze na kolana, które w profesjonalny sposób zabezpieczą stawy przed przewianiem i wychłodzeniem oraz zminimalizują ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w przyszłości. Ich noszenie w chłodne dni zwróci się także w postaci lepszego samopoczucia oraz braku uczucia zimna w okolicach kolan, które może skutecznie zniechęcić do kontynuowania rowerowej aktywności fizycznej.
W sezonie zimowym ocieplacze są bardzo przydatne.