Jak uniknąć kontuzji podczas treningu? – 5 podstawowy zasad

Chcesz uniknąć kontuzji podczas treningu? Regularne ćwiczenia to doskonały sposób na zapewnienie sobie dobrego zdrowia fizycznego.

Jednak nawet przy ćwiczeniach o niskiej intensywności istnieje szansa na kontuzję. Kontuzje mogą utrudnić Twoje wysiłki fitness, ponieważ mogą oznaczać konieczność przerwania treningu na jakiś czas.

Trening bez kontuzji – 5 głównych zasad

Niektóre z nich mogą być również na tyle poważne, że mogą przeszkadzać w wykonywaniu prostych codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy nawet chodzenie.

Nie mówiąc już o tym, że kontuzje sportowe mogą być dość bolesne. Niektóre z najczęstszych urazów to zwichnięcia kostek, ściągnięte kostki, skurcze nóg i urazy kolan. Wiele z tych urazów jest wynikiem nadmiernego wysiłku. Na szczęście wielu urazów można uniknąć, podejmując proste kroki w celu ochrony siebie, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalnym sportowcem.

1. Bądź sumienny podczas rozgrzewki przed treningiem

Wiadomo, że chcesz wycisnąć jak najwięcej z treningu, ale przejście od razu do intensywnego cardio naraża cię na ryzyko upadku lub kontuzji mięśnia. Pięć minut to wszystko, czego potrzebujesz, więc upewnij się, że masz czas na rozgrzewkę przed każdą sesją cardio.

2. Wykonuj trzy rodzaje cardio w każdym tygodniu dla treningu bez kontuzji

Bieganie może być Twoim kardio wyborem, ale jeśli cały czas chodzisz po chodniku, to na każdym treningu używasz tych samych mięśni. To naraża Twoje mięśnie na ryzyko kontuzji związanych z nadużyciem. Zmień mięśnie, które trenujesz, wykonując trzy różne rodzaje cardio w tygodniu, takie jak jazda na rowerze, skakanie po linie, pływanie lub zajęcia takie jak zumba.

3. Wzmocnij słabsze mięśnie a nie będzie kontuzji

Jeśli jazda na rowerze jest Twoją główną formą cardio, to nie ma wątpliwości, że Twoje uda są mocne. Ale co z twoimi ramionami? Kiedy pewne mięśnie są silne, a inne słabe, powoduje to nierównowagę mięśniową, która może zaburzać postawę i obciążać pewne części ciała, co może prowadzić do kontuzji. Podczas dwóch lub więcej sesji treningu siłowego w każdym tygodniu skup się na ujędrnianiu tych części ciała, które nie są tak bardzo eksponowane podczas treningów cardio.

4. Równie ważne jest rozciąganie dla treningu jak i sam trening

Chociaż badania pokazują, że rozciąganie nie zapobiega urazom, to jednak zwiększa elastyczność, a elastyczne mięśnie są mniej podatne na bolesność. Nawet 15 minut delikatnego rozciągania po treningu cardio lub siłowym może pomóc. Upewnij się tylko, że nie forsujesz się zbyt mocno, ponieważ może to spowodować kontuzję lub sprawić, że będziesz bardziej obolały następnego dnia.

5. Zaplanuj swoje przerwy dla treningu bez kontuzji

Zrób jeden do trzech dni w tygodniu lekkich treningów lub pomiń cały dzień bez ćwiczeń. Ten tak bardzo potrzebny czas odpoczynku pozwala mięśniom w pełni się zagoić i wzmocnić, co może zapobiec kontuzjom podczas przyszłych treningów. W tym samym duchu, jeśli czujesz się mało energiczny lub cierpisz z powodu obolałości, dzień odpoczynku może zdziałać cuda.

źródło: https://www.globalna.pl/ – zdrowy trening i zdrowa psychika