Jak być bardziej aktywnym i zdrowym w ciągu dnia?

Wiele osób jest onieśmielonych pomysłem pójścia na siłownię, a znalezienie czasu na wpasowanie aktywności fizycznej w codzienny reżim może być praktycznie niemożliwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie sposobów, aby stać się bardziej aktywnym podczas codziennych zajęć.

Oto kilka prostych trików, dzięki którym Twoja codzienna rutyna stanie się zdrowsza

  1. Przerzuć się na biurko stojące zamiast zwykłego. Pracownicy biurowi czują się przywiązani do biurka przez większą część dnia, ale jeśli dokonasz prostej zmiany na stojącą zamiast siedzieć, przekonasz się, że jesteś mniej ospały i sztywny podczas dnia pracy dobiega końca. Stanie angażuje znacznie więcej mięśni niż siedzenie, a dowody wykazały, że wstawanie co 30 minut i poruszanie się może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Co więcej, promuje lepszą postawę, co z kolei zmniejsza zmęczenie i stres, jednocześnie zachęcając do większej produktywności i bardziej równomiernego oddychania. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz zamiast tego przejść na biurko do bieżni. Pomoże Ci to pozostać bardziej aktywnym podczas pracy i możesz chodzić lub biegać w tym samym czasie, gdy wykonujesz podstawowe czynności zawodowe.
  2. Jedź schodami zamiast windą. Chodzenie po wzniesieniu jest dla Ciebie lepsze niż chodzenie po płaskiej powierzchni, więc wybierz schody, aby uzyskać maksymalne korzyści podczas aktywności. Dowody wskazują, że jeśli wejdziesz po schodach tylko trzy razy w tygodniu, Twoja sprawność sercowo-oddechowa poprawi się. Twoje mięśnie nóg staną się silniejsze, a także spalisz więcej kalorii, co ułatwi utrzymanie masy ciała.
  3. Dodaj proste ćwiczenia do swojej rutyny pracy. Jeśli nie masz wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia, aby ćwiczyć na siłowni, zamiast tego dodaj kilka ćwiczeń mięśniowych do swojego codziennego reżimu. Wykonywanie przysiadów na dysku lub dipsów na krześle biurowym nie wymaga dużego wysiłku i może pomóc w poprawie ogólnej kondycji i samopoczucia. Możesz nawet dodać drobne zmiany, takie jak równoważenie na jednej nodze podczas mycia zębów lub robienia zmodyfikowanych pompek na blacie podczas podgrzewania jedzenia w kuchence mikrofalowej, aby poprawić swoje zdrowie.
  4. Rzuć samochód. Zamiast jechać do pracy lub sklepu, spróbuj jeździć na rowerze lub chodzić pieszo. Przekonasz się, że przyniesie ci to korzyści psychiczne i fizyczne.
  5. Użyj piłki oporowej zamiast zwykłego krzesła. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, czy w domu, zamiana krzesła stojącego na piłkę do oporu pomoże automatycznie wyprostować kręgosłup, poprawić postawę i zachęcić do częstszego rozciągania się i poruszania. Możesz nawet wykonywać małe ćwiczenia w tym samym czasie, takie jak zmodyfikowane przysiady, aby zaangażować siłę mięśni rdzenia.
  6. W ciągu dnia chodź na krótkie spacery. Podczas przerwy na lunch, zamiast wegetować przy biurku, wybierz się na szybki spacer po bloku. Zaledwie dziesięciominutowy spacer dziennie może przynieść pozytywne korzyści psychiczne i fizyczne. Trening nie musi trwać godziny. Zaledwie 10-15 minut aktywności fizycznej również przynosi korzyści i nie tylko przyspiesza bicie serca, ale także poprawia samopoczucie psychiczne.

Więcej interesujących wpisów o zdrowym stylu życia, znajdziesz w serwisie www.czemu.pl.