Gumy oporowe – idealny sposób na trening w domowych warunkach!

Z różnych powodów niektórzy z nas zdecydowanie bardziej wolą wykonywać treningi domowe, aniżeli uczęszczać na publiczne siłownie. Tak naprawdę powodów, które mają wpływ na taką decyzję może być całe mnóstwo i nie będziemy sobie nimi zaprzątać głowy. Powiemy sobie jednak o jednej z metod na skuteczni trening w domu – gumy oporowe!

Czym są gumy oporowe?
Od dłuższego czasu bardzo popularnym narzędziem do treningów są gumy oporowe. Wykorzystywane są one zarówno jako dodatkowe akcesorium przy treningach na siłowni, jak i jako podstawowy przyrząd do treningu w domu bądź plenerze.
W zależności od rodzaju i atrybutów gumy, może ona stawiać ćwiczącemu różny opór. Opór najlżejszych gum waha się w okolicach kilku kilogramów, natomiast najbardziej wymagające gumy oporowe potrafią stawiać opór nawet rzędu kilkudziesięciu kilogramów. Z tego powodu są one bardzo dobrym narzędziem treningowym, dzięki któremu jesteśmy w stanie uzyskać wymarzoną sylwetkę oraz poprawić wytrzymałość oraz siłę.

Trening FBW vs Split – poznaj zalety i dowiedz się, który trening jest lepszy dla początkujących!

Dla kogo jest trening na gumach oporowych?
Gumy treningowe są dosyć uniwersalnym produktem. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, i nie sposób wymienić tutaj wszystkie możliwości ich wykorzystania.
Jednak z racji ogromnej funkcjonalności tego przedmiotu, gumy oporowe mogą być wykorzystywane tak naprawdę przez wszystkich. Kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku z pewnością odniosą niewątpliwe korzyści dzięki treningowi na gumach. Należy jednak pamiętać o odpowiednio skonstruowanym planie treningowym, gdzie zarówno sam trening, jak i ich częstotliwość będzie skrupulatnie zaplanowana.

Czy trening z gumami oporowymi może dać efekty?
To pytanie zadaje sobie bardzo duże grono osób. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Gumy oporowe to świetny zamiennik dla siłowni w przypadku mężczyzn czy też treningów fitness dla kobiet. Są one bardzo praktyczne oraz wygodne, dzięki czemu trening z nimi możemy wykonać tak naprawdę zawsze i wszędzie. Nie bez przyczyny ich popularność jest obecnie tak duża. Po prostu duża część osób widzi efekty swoich znajomych i decyduje się na osobiste rozpoczęcie treningów.

Jakie partie można aktywować za pomocą gum oporowych?
W przypadku dobrze zaplanowanego planu treningowego mamy możliwość zaktywowania praktycznie każdej partii mięśniowej. Gumy treningowe z oporem można wykorzystać w przeróżny sposób, szczególnie jeśli posiadamy odpowiednio dużą ilość odmian z różnym oporem.
Bez problemu wykonamy z nimi ćwiczenia na nogi, plecy, klatkę piersiową, barki, biceps oraz triceps. Warto zerknąć na najbardziej popularne ćwiczenia z gumami oporowymi w internecie, bądź zasięgnąć porady trenera personalnego.