Dlaczego dochodzi do nagłej śmierci piłkarzy na boisku?

Intensywne uprawianie sportu jako piłkarz lub inny elitarny sportowiec dodatkowo obciąża serce. A jeśli mamy do czynienia z niezdiagnozowaną wrodzoną lub dziedziczną chorobą serca, wzrasta ryzyko nagłego zatrzymania krążenia i nagłej śmierci.

Przypadki piłkarzy takich jak Christian Eriksen, który zasłabł w środku meczu, zaszokowały nas wszystkich. Na szczęście Duńczyk wyzdrowiał i nie dołączył do listy zawodników, którzy zmarli na na boisku. Tyle szczęścia nie miał zawodnik ligi angielskiej Sofiane Lokar, który zmarł na boisku. Jest to jednak coś, co może przydarzyć się każdemu sportowcowi – elitarnemu lub nie, ale uprawiającemu sport wyczynowy – jeśli cierpi on na chorobę układu krążenia i nie jest pod żadną kontrolą. Osoba, która nieświadomie cierpi na chorobę serca, a podejmuje intensywne ćwiczenia fizyczne, może narażać swoje zdrowie.

Dlaczego dochodzi do nagłej śmierci na boisku?

Związek między nagłą śmiercią a intensywnym uprawianiem sportu jest więcej niż udowodniony. Podczas uprawiania sportu wzrasta tętno, ciśnienie krwi i kurczliwość serca, co powoduje wzrost zapotrzebowania na tlen. Do tego dochodzi stres. Wszystko to wystawia serce na próbę, stawia mu się o wiele większe wymagania. Dlatego też, jeśli istnieje niezdiagnozowana i oczywiście nieleczona choroba układu krążenia, jej skutki mogą być śmiertelne.

U osób w wieku poniżej 35 lat najczęstszymi przyczynami nagłego zgonu są wrodzone choroby serca, tj. problemy z sercem, z którymi człowiek przychodzi na świat (np. problemy z zastawkami lub tętnicami doprowadzającymi krew); lub dziedziczne choroby serca. Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez St. George’s University of London ujawniło, że śmiertelność wśród młodych piłkarzy w Angielskim Związku Piłki Nożnej jest trzykrotnie częstsza niż wcześniej sądzono. Według tych badań, większość zgonów była spowodowana niezdiagnozowaną chorobą serca.

Wczesne rozpoznawanie problemów z sercem

Aby uniknąć ryzyka, eksperci zalecają, aby dzieci i młodzież, którzy zamierzają wziąć udział w sportach wyczynowych, przeprowadzili badania kontrolne przed rozpoczęciem zajęć sportowych. W tak prosty sposób można uniknąć wypadku sercowo-naczyniowego, na przykład w środku meczu piłki nożnej. Dzięki przeprowadzeniu odpowiedniego badania możliwe jest wczesne wykrycie tych chorób, uzupełnienie badań o niezbędne testy i przeprowadzenie odpowiedniego leczenia w każdym przypadku. Krótko mówiąc, pozwala to na bezpieczniejsze uprawianie sportu.