Dieta antyhistaminowa – może warto spróbować?

Nietolerancja histaminy to dość często występujący problem. Niestety ciągle bardzo dużo osób, nie zdaje sobie z tego w ogóle sprawy a tymczasem dieta antyhistaminowa może zlikwidować wiele nieprzyjemnych objawów i znacznie poprawić jakość życia.

Co warto wiedzieć o histaminie?

Histamina występuje w bardzo wielu produktach żywnościowych i jednocześnie w organizmie człowieka.

Osobom zdrowym jej wysoki poziom zazwyczaj nie szkodzi, natomiast pacjenci z nietolerancją histaminy mogą nieprzyjemne skutki odczuwać już po zjedzeniu niedużej ilości niewskazanych produktów. Rozkład histaminy następuje w jelicie a udział w tym bierze enzym DAO. Nadmiar histaminy może więc wywoływać różne stany zapalne. Nietolerancja histaminy może występować wtedy, gdy ma miejsce osłabienie aktywności DAO.

Jakie są objawy nietolerancji histaminy?

Osoby z nietolerancją histaminy często mają pokrzywkę, cierpią na migreny, biegunki i wzdęcia, miewają duszności, kołatanie serca i problemy ze snem.

Na czym polega dieta antyhistaminowa?

Dieta ta polega przede wszystkim na unikaniu spożycia pokarmów bogatych w histaminę. Są to przede wszystkim: czerwone wino, długodojrzewające sery żółte i sery pleśniowe, tofu, kiszone ogórki i kapusta, ciemne ryby takie jak tuńczyk. Należy unikać ponadto spożywania salami, pomidorów, owoców cytrusowych, bananów i truskawek. Nieskazane są kefiry i suszone owoce. Jednocześnie warto wiedzieć, że jest lista produktów, które pobudzają wydzielanie histaminy w organizmie. Są to przede wszystkim: czekolada, orzechy ziemne, cytrusy i owoce morza.

Więcej publikacji o ciekawych i innowatorskich pomysłach na odchudzanie, znajdziesz w serwisie globalna.pl.

Co jeszcze może pomóc obniżyć poziom histaminy?

Każdy chory powinien zdawać sobie sprawę z tego, że poziom histaminy rośnie także w warunkach wysokiego stresu oraz dużego wysiłku fizycznego. Niekorzystnie działają także niektóre leki na przykład antybiotyki czy leki przeciwbólowe. Z kolei na obniżenie poziomu histaminy może wpłynąć picie wody.

Ponadto warto zadbać o swoje jelita, stosując probiotyki. Korzystne będzie także przyjmowanie witaminy B6, witaminy C i preparatów miedzi oraz cynku. Zawsze przygotowując pożywienie powinniśmy pamiętać, że w tej diecie wskazane jest spożywanie produktów świeżych, jak najkrócej przechowywanych.