Czy w ciąży można uprawiać sport lub wykonywać ćwiczenia?

Czytając artykuły na temat tego, jak prawidłowo i bezpiecznie ćwiczyć w ciąży, niemalże zawsze można w nich natknąć się na informację, która mówi o tym, że w ciąży nie należy wykonywać typowych ćwiczeń przeznaczonych do wzmacniania mięśni brzucha.

Sporty lub ćwiczenia w ciąży? To możliwe!

Czy jest to informacja prawdziwa, mająca uzasadnienie w badaniach naukowych? Ano nie do końca, bo nawet trening w ciąży może, a wręcz powinien uwzględniać delikatną pracę nad mięśniami brzucha. Ciało trzeba wzmacniać i rozwijać holistycznie. A jako że mięśnie brzucha są jego nieodłącznym elementem, nad nimi też wypadałoby czasem popracować.

Trzeba to jednak zrobić w sposób bezpieczny. A w tym celu należy zdać sobie sprawę z tego, że mięśnie brzucha mają swoje różne odmiany. W ciąży nie należy ćwiczyć mięśni prostych brzucha. Pracując nad nimi, niepotrzebnie zwiększa się ryzyko doprowadzenia do rozejścia się kresy białej, do czego żadna kobieta z własnej woli na pewno nie chciałaby doprowadzić. Dobre ćwiczenia w ciąży to na pewno nie brzuszki. Akurat one są ruchem typowo wzmacniającym mięśnie proste brzucha. Na szczęście w ostatnim czasie zaczęto odchodzić od wykonywania klasycznych i podstawowych brzuszków.

Teraz większość ćwiczących osób wie już dobrze o tym, że nie są one wcale aż tak bardzo efektywnym ćwiczeniem, jak to dawniej sądzono. Brzuch zawiera też mięśnie głębokie. One są w nim najważniejsze, bo to one utrzymują całe ciało w jednej prawidłowej postawie i stają się pomocą dla wszelkich innych mięśni. Trzeba je więc wzmacniać nawet w ciąży. Mięśnie głębokie brzucha to inaczej po prostu core. Można nad nimi pracować poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń stabilizacyjnych. Ważne jest to, aby ich intensywność została dopasowana indywidualnie do możliwości danej kobiety.

Więcej wpisów o treningach i zdrowym stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.wtoku.pl/.

Trening w ciąży może być więc treningiem zróżnicowanym, pozwalającym na pracę nad różnymi częściami sylwetki. Jeżeli jednak kobieta ma jakiekolwiek obawy przed rozpoczęciem ćwiczeń, powinna je omówić ze swoim lekarzem.