Czy można ćwiczyć w pierwszym trymestrze ciąży?

Jeżeli jest to twoja pierwsza ciąża, na pewno targają tobą przeróżne związane z nią obawy. Boisz się po prostu, że coś zrobisz źle lub gdzieś popełnisz błąd, a przez to rozwój twojego dziecka zostanie zaburzony i to właśnie z twojej winy, co w tym wszystkim byłoby oczywiście najgorsze.

Czy ćwiczenia w ciąży są bezpieczne?

Te bezsensowne obawy mogą nawet sprawić, że odpuścisz sobie jakikolwiek trening w ciąży i przestaniesz w ogóle ćwiczyć, nawet jeśli wcześniej regularnie to robiłaś. Brak sportu może natomiast wywołać znacznie więcej krzywd niż jego nadmiar. Oczywiście nie chodzi tu o to, abyś każdego dnia przez wiele godzin uprawiała wymagające dyscypliny sportowe, bo to na pewno nie byłoby dla dziecka zbyt zdrowie, ale musisz pozostać w formie i musisz być po prostu aktywna fizycznie. Ćwiczyć możesz nawet podczas pierwszego trymestru ciąży. Nie jest prawdą, że na samym początku trzeba rezygnować z treningów.

Ten mit wziął się z tego, iż po prostu wiele kobiet w trakcie pierwszego trymestru narzeka na tak kiepskie samopoczucie i fatalny stan fizyczny, iż nie jest w stanie zmobilizować się nawet do najprostszych ćwiczeń. A tak często się zdarza. To właśnie na samym początku ciąży dochodzi do największych i najpoważniejszych zmian w twoim organizmie oraz organizmie twojego dziecka. Właśnie wtedy istnieje też pewne ryzyko poronienia, które trzeba minimalizować. Trening w ciąży nie będzie jednak głupim pomysłem, jeżeli twoje ciało jest przyzwyczajone do wysiłku fizycznego. Jeśli więc przed ciążą bardzo dużo ćwiczyłaś i teraz też chciałabyś to robić, po prostu to rób. Najlepiej wsłuchuj się w swój organizm i korzystaj ze swojej naturalnej intuicji. Sama zawsze wiesz doskonale, co jest dla ciebie dobre.

Więcej porad dotyczących ćwiczeń i treningów znajdziesz w serwisie https://www.wtoku.pl/.

W niektórych przypadkach i sytuacjach ćwiczenia w ciąży wykonywane w pierwszym trymestrze mogą jednak szkodzić i to bardzo poważnie. Powinnaś się z nimi wstrzymać, jeżeli wcześniej prowadziłaś raczej siedzący tryb życia. Poczekaj przynajmniej do ukończenia dwunastego tygodnia. Później będziesz już mogła na spokojnie zająć się sportem.